انواع بازرسی بدنی افراد و انواع تجهیزات بازرسی بدنی

انواع بازرسی بدنی در اماکن مختلف

بازرسی بدنی یا تفتیش بدنی افراد با مقاصد مختلف صورت می گیرد. گاهی جلوگیری از خروج و سرقت اشیاء با ارزش مهم است. گاهی نیز ورود اشیاء ممنوعه از جمله انواع سلاح و موارد دیگر به یک مکان مورد توجه قرار می گیرد. به طور کلی  بازرسی بدنی افراد با دو هدف صورت می گیرد :

 • حفظ امنیت و جلوگیری از خرابکاری مانند جلوگیری از ورود اشیاء خطرناک مانند بمب و اسلحه به یک منطقه امن مانند فرودگاه، مراکز امنیتی و یا جلوگیری از اشیاء ممنوعه مانند موبایل به مدرسه.
 • جلوگیری از سرقت مانند جلوگیری از خروج اشیاء با ارزش از شرکت های تولیدی، طلاسازی و کارخانجات صنعتی یا اشیاء با ارزش موزه‌ها و اماکن تاریخی.

 

 

ساده ترین راه بازرسی بدنی افراد به صورت تفتیش بدنی با دست است که چندان مناسب نیست و ممکن است موجب نارضایتی شود. علاوه بر این بازرسی بدنی  دستی وقت گیر بوده و در بعضی موارد با مشکلاتی مواجه است. به طور مثال در مورد بانوان این مشکلات بیشتر می شود. با تولید و عرضه انواع تجهیزات بازرسی بدنی، مشکلات بسیار کمتر شد. انواع تجهیزات بازرسی بدنی مانند راکت فلزیاب، گیت بازرسی و دستگاه ایکس ری فرآیند بازرسی بدنی افراد را بسیار ساده، با دقت و سریع کرده است. به عنوان مثال در حال حاضر بازرسی بدنی افراد در فرودگاه ها توسط این تجهیزات امنیتی صورت میگیرد.

برای آشنایی بیشتر با این تجهیزات پیشنهاد می کنم سری به سایت مجله حضور و غیاب بزنید، چون علاوه بر اطلاعات کاربردی و مفید، تجهیزات با کیفیت را نیز به شما معرفی می کند. به عنوان مثال در بخش قیمت گیت بازرسی فلزیاب ، با انواع تجهیزات بازرسی و قیمت آنها آشنا خواهید شد.

 

 

بازرسی بدنی در فرودگاه چگونه است؟

همانطور که گفتیم فرودگاه‌ یکی از مهمترین اماکنی است که حفظ امنیت در آن بسیار مورد توجه قرار می گیرد و چه بسا یک سهل‌انگاری ساده در بازرسی افراد در فرودگاه ممکن است خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. به نظر شما بازرسی بدنی در فروگاه چگونه است؟ و از چه تجهیزاتی برای بازرسی بدنی افراد در فرودگاه ها استفاده می‌شود؟

علاوه بر تشریفات مرسوم اداری بازرسی و احراز هویت افراد از طریق کارت شناسایی، از تجهیزات بازرسی زیر ، برای تفتیش بدنی افراد و لوازم آنها استفاده می‌شود.

 • راکت بازرسی بدنی فلزیاب
 • گیت بازرسی بدنی فلزیاب
 • دستگاه ایکس ری جهت بازرسی کیف و چمدان و لوازم همراه افراد

گیت بازرسی و دستگاه ایکس ری در کنار هم قرار دارند و یک مأمور بازرسی در آن طرف گیت در انتظار شماست.

مسافرین لوازم همراه خود اعم از کیف، چمدان و اشیاء فلزی یا الکترونیکی همراه مسافر (مانند ساعت، سکه، موبایل داخل یک سبد کوچک گذاشته  شده) را داخل ریل تونل x ray قرار می دهند تا به داخل تونل رفته و توسط پردازش تصویر، تصاویر آنها بر روی مانیتور توسط مامور یا افسر امنیتی  مورد بررسی قرار گیرد. در صورت مشاهده مورد بعد از خروجی از تونل، کیف، ساک یا چمدان به صورت کامل مورد بررسی قرار می گیرد.

پس از آن  شخص از داخل گیت بازسی عبور کرده و چند ثانیه در حالت سکون داخل گیت می‌ایستد. حسگرهای گیت بازرسی با استفاده از امواج الکترومغناطیسی، بدن شخص را اسکن کرده، و اگر موردی که به فلز شباهت داشته ابشد، پیدا شود ، به صورت صوتی آلارم میدهد.

 

پس از عبور شخص از گیت بازسی، مامور مرتبط با استفاده از راکت بازرسی به صورت کامل بازرسی ، وی را مجدد تفتیش می کند، تا احتمال ورود موارد خطرناک ممنوعه به هواپیما به حداقل برسد.

 

امروزه از دو سیستم بازرسی افراد و لوازم و چمدان آنها در فرودگاه‌ها استفاده می شود:

 • اشعه X معمولی
 • اشعه با موج میلی‌متری

 

دستگاه های بازرسی با استفاده از این فناوری‌ها استفاده افراد را مورد بازرسی بدنی قرار می دهند. برای اینکه این تجهیزات عملکرد صحیح و کاملی سیستم بازرسی، تا زمانی که تصویر به صورت کامل ایجاد می‌شود، شخص باید حرکت نکند

سیستم های بازرسی امنیتی  xray با کاربرد عمومی، دوز بسیار پایینی از تابش یونیزان را به شخص می‌تابانند. دوز تابش آنقدر پایئن است است که نیازی به محدود کردن تعداد استفاده از این سیستم‌ها که یک فرد می‌تواند در یک سال انجام دهد، نیست. و هیچ ضرر و خطری برای مسافران ندارد.

 

 

در بازرسی فرودگاه به این موارد توجه داشته باشید

بازرسی بدنی در فرودگاه بسیار با دقت انجام می شود و به نکات بسیار ریز که برای افراد عادی اهمیت ندارد، نیز توجه میشود. بنابراین برای اینکه در فرودگاه کمتر معطل شوید و با دردسر مواجه نشوید، توصیه میشود به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • ورود مایعات با حجم بیشتر از 100 میلی لیتر به داخل هواپیما ممنوع است. بنابراین اگر هر نوع مایعات و نوشیدنی، عطر، شامپو و موارد مشابه به همراه دارید و حجم آن زیاد است، شاید مجبور شوید که آن را دور بیندازید. البته در مورد مایعات خوراکی نوزادان و اسپری های تنفسی، استثنائاتی در نظر گرفته می شود که می توانید از مامورین مربوطه بپرسید.
 • اگر چنین مایعاتی را در چمدان یا کیف تان دارید، حتما آن را در بالای کیف قرار دهید، نه در ته کیف ، تا معطل نشوید.
 • ورود اشیاء تیز و فلزی حتی اگر کوچک باشید به داخل هواپیما ممنوع است ، اما می توانید آنها را داخل چمدان یا کیف به قسمت بار ببرید. بنابراین توجه داشته باشید که اشیائی مانند ناخن گیر، سوزن خیاطی، موچین، قیچی و موارد مشابه بهمراه نداشته باشید.
 • برای انیکه در صفه بازرسی کمتر معطل شوید و فرایند بازسی امنیت سریع تر انجام شود، قبل از رسیدن به گیت بازرسی بدنی، کت، کمربند، پالتو و هر شیء فلزی که بهمراه دارید را درآورده و داخل یک سبد گذاشته و بر روی ریل تونل ایکس ری قرار دهید.

 

خلاصه

استفاده از انواع بازرسی بدنی یکی از راهکارهای جلوگیری از اعمال خرابکاری و تروریستی یا سرقت در امکان مهم و شرکتها و کارخانجات است. با پیشرفت تکنولوژی از تجهیزات مختلفی برای تفتیش بدنی استفاده می‌شود که مهمترین انواع تجهیزات بازرسی بدنی عبارتند از : راکت بازرسی بدنی، گیت بازرسی بدنی فلزیاب و دستگاه ایکس ری.