انواع plc و مزایا و معایب آن را بشناسید معرفی بهترین برند plc

این کامپیوتر صنعتی قدرتمند با نظارت مداوم بر وضعیت دستگاه های ورودی کار می کند و در مورد کنترل وضعیت دستگاه های خروجی تصمیم گیری می کند. پی ال سی چیست و کاربرد پی ال سی در صنعت.امروزه پی ال سی یکی از مهم ترین محصولات در صنعت به شمار می رود . پی ال سی plc مخفف شده کلمه Programmable Logic Controller می باشد . در یک سیستم پی ال سی صنعتی، ماژول ورودی خروجی یک رابط مشترک بین دستگاه های فیلد و پردازنده هستند.

معرفی انواع PLC

انواع plc و مزایا و معایب آن را بشناسید معرفی بهترین برند plc

این نوع آدرس دهی اسلات، در مواردی به کار می‌رود؛ که از یک اسلات شاسی برای یک گروه ورودی و خروجی استفاده شود. از جمله؛ ارائه مدرک بین المللی معتبر، پشتیبانی مادام العمر پس از پایان دوره، اساتید برجسته و مجرب که خود آنها درر این حرفه فعال هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با شرایط ویژه این دوره با مشاورین ما تماس حاصل کنید. سلام جناب اسدی عزیز، لازم است CPU را برای بررسی دقیق تر برای ما ارسال نمایید.

مقایسه انواع PLC :

مزیت اصلی سیستم های اسکادا نسبت به HMI این است که اطلاعات را جمع آوری و ثبت می کنند. مرکز ذهن دیجیتال با نام مختصر دیجیمایند شناخته میشود که یک سیستم جامع، منسجم و منظم در حوزه مهندسی الکترونیک میباشد. این مرکز از سال 1390 با نام دوران مدار آریا تأسیس شد، که از سال 1395 با نام تجاری مرکز ذهن دیجیتال در مجتمع تجاری اداری امجد واقع در قلب الکترونیک ایران فعالیت خود را به صورت قیمت پی ال سی گسترده توسعه داد.

رابط ماشین انسانی ، که اغلب با نام اختصاری HMI شناخته می شود، به داشبورد یا صفحه نمایشی اطلاق می شود که برای کنترل ماشین آلات استفاده می شود. اپراتورهای خط، مدیران و ناظران در صنعت برای تبدیل داده های پیچیده به اطلاعات مفید به HMI ها متکی هستند. کاربران برای تعامل با PLC به HMI (رابط ماشین انسان) نیاز دارند. رابط‌های اپراتور می‌توانند پنل‌های صفحه لمسی بزرگ یا نمایشگرهای ساده باشند که به کاربران اجازه می‌دهد اطلاعات PLC را بررسی کنند. PLCهای کامپکت دارای تعداد ماژول ورودی/خروجی ثابت است و قابلیت توسعه ماژول‌ها وجود ندارد. حجم مدارهای فرمان با پیچیده‌تر شدن سیکل کاری افزایش می‌یابد، در حالی که در PLCها با افزایش پیچیدگی فقط بخش نرم‌افزار تغییر کرده و سخت‌افزار تغییری نخواهد داشت.

  • رابط‌های خروجی PLC نیز همچنین حاوی نشانگرهای وضعیت هستند که اطلاعات عیب‌یابی مفیدی را ارائه می‌دهند.
  • نقاط ورودی و خروجی و عناصر حافظه را می‌توان از یک پایانه راه دور اجباری کرد.
  • کنترل دستگاه های صنعتی با رله نیازمند به تهیه تجهیزات بسیار زیادی است که هزینه های به نسبت قیمت پی ال سی plc بسیار بیشتر است.
  • تنها کافیست چند خط کد ساده به برنامه اضافه کنیم؛ با این کارکرد که کنترلر 30 ثانیه تاخیر در روشن کردن لامپ پس از فشردن کلید بیندازد.
پیدایش plc سبب ایجاد انقلابی عظیم در بخش های صنعتی و تولیدی گردید. نگرش آنها کم کم به سمت کامپیوتر ها و وسایل حالت جامد برای انجام کار های کنترلی مورد نیاز رفت. به این صورت که با دریافت کردن اطلاعات از طریق ترمینال های ورودی ، وضعیت ماشین را حس کرده و نسبت به آن ، عکس العمل مناسبی را برای ماشین فراهم می کند . آخرین شبکه‌های فیلدباس مبتنی بر اترنت مانند Profinet، Ethernet IP، Ethercat، Modbus TCP/IP، و غیره را می‌توان در صورتی که دستگاه‌های فیلد دارای سوئیچ اترنت داخلی باشند، زنجیره‌بندی کرد. در غیر این صورت شبکه‌های پیچیده می‌توانند با استفاده از سوئیچ‌های اترنت خارجی ایجاد شوند. شبکه‌های فیلدباس ۲ سیمی قدیمی‌تر مانند Profibus، DeviceNet، Modbus RTU و غیره را می‌توان با شبکه‌های پیچیده ایجاد شده با استفاده از دستگاه‌های تکرارکننده و شکاف زنجیر کرد.

مزایای استفاده از PLC: