خرید پاور و منبع تغذیه کامپیوتر با قیمت مناسب بروزکالا

اما در منبع تغذیه کامپیوتر پارامتر متغیری مانند آمپراژ و بالانس توان خروجی نیز وجود دارد. در هنگام خرید پاور باید به حداکثر آمپری که امکان انتقال آن توسط پاور وجود دارد، نیز توجه شود؛ اگرچه تمام پاورها ولتاژ یکسانی دارند؛ اما حداکثر آمپر پاورهای بسیار ارزان‌قیمت تنها ۲۵ وات است؛ اما این میزان در پاورهای بسیار گران‌قیمت به سه برابر یعنی ۸۳ آمپر هم می‌رسد. تمام سی‌پی‌یوها و کارت‌های گرافیک مدرن از جریان ۱۲ ولت استفاده می‌کنند؛ اما مسلماً جریان ۲۵ آمپری برای آن‌ها کافی نیست. در مورد سایر مشخصات پاور باید بگوییم کاملا انتخابی است و هیچ تاثیری در عملکرد کامپیوتر ندارد. مثلا اگر می‌خواهید پاورتان کم‌صدا باشد می‌توانید یک پاور بدون فن انتخاب کنید یا پاوری که سرعت چرخش فن آن قابل تنظیم باشد. همچنین اگر می‌خواهید از تعداد کابل‌های کمتری استفاده کرده و از به هم ریختگی داخل کیس‌تان جلوگیری کنید بهتر است سراغ پاورهای ماژولار یا نیمه‌ماژولار بروید که البته قیمت بیشتری هم در مقایسه با پاورهای غیرماژولار دارند.

سوراخ‌های موجود در کانکتورها دارای برآمدگی‌های سوزنی‌شکل و سوراخ‌های موجود در انتهای کابل‌های پاور نیز حالت مادگی دارند تا به راحتی در یکدیگر جفت شوند. طول، عرض و ارتفاع پاورهای SFX به ترتیب 100، 125 و 63.5 میلی‌متر است که همانطور که می‌بینید کوچکتر از ابعاد پاورهای ATX است ولی اگر فکر می‌کنید پاورهای SFX به همین ترتیب هم توان کمتری دارند کاملا در اشتباهید! هر چند که این پاورها کوچتر از پاورهای ATX هستند ولی از لحاظ قدرت چیزی از آنها کم ندارند و حتی برخی از پاورهای SFX‌ دارای توان 800 وات هستند که آنها را برای گیمینگ نیز مناسب می‌کند.

  • مطابق با استاندارد، منبع تغذیه دارای ضربه گیر ورودی و لاین فیلتر به همراه خازن های X , Y با علامت درج شده استاندارد باشد.
  • بنابراین پاور بخش مهمی از هر سیستم است و بدون آن، کامپیوتر شما کار نخواهد کرد.
  • اینها قطعات کامپیوترند و اتفاقا جزء مهم‌ترین قطعات کامپیوتر هم هستند اما اگر هیچ منبع تغذیه‌ای (پاوری) نباشد که توان موردنیاز آنها را تامین کند عملا بی‌استفاده خواهند ماند.
  • میزان تلفات توان، این گونه به شما نشان داده می شود که معمولا ۵۰ درصد اعلام خواهد شد.

تعدادی از این پاورها دارای استاندارد 80 PLUS پلاتین و تیتانیوم بوده و یک مدل از آنها هم دارای توان 1600 واتی است ولی برخی از ابتکارهایی که در پاورهای دیگر برندها به کار رفته مثل بدون فن شدن پاور در پاورهای برند EVGA دیده نمی‌شود. حتی فن‌ها در برخی از پاورهای این برند که توان بالاتری دارند صدایی در حد 30 تا 35 دسی‌بل تولید می‌کنند که تا حدودی از فن پاورهای دیگر برندها بیشتر است. تعدادشان زیاد است و از 25 برند هم تجاوز می‌کند لیکن برخی از معروفترین آنها عبارتند از Green، Asus، Corsair، SeaSonic،‌ Cooler Master و SilverStone. به هر حال شش برندی که در ابتدا معرفی کردیم معروفیت بیشتری نسبت به سایر برندها دارند. با واحد وات سنجیده می‌شود و به حداکثر توانی گفته می‌شود که پاور قادر است برای قطعات کامپیوتر تامین کند. مثلا اگر روی پاور کامپیوتری نوشته شده باشد 450 وات به این معناست که آن پاور می‌تواند تا 450 وات توان به قطعات کامپیوتر برساند.

قیمت منبع تغذیه (پاور)

مورد بعدی راندمان بالای یک پاور است که نشان دهنده کارکرد درست و باکیفیت پاور است و اگر این عدد بالای 80% باشد، بسیار بهتر است. همچنین نکات دیگری نیز مانند تعداد پین ها و کم صدا بودن و وزن پاور و قابلیت کارکرد در دمای بالا نیز مهم  است. زمانی که یک قطعه به خاطر انرژی زیادی که به آن وارد شده است، عملکرد درست خودش را از دست بدهد شما نه تنها باید این قطعه را تعویض کنید بلکه باید سخت افزارهایی که با آن در ارتباط بودند را آزمایش کنید تا سالم باشند.

پس بهتر است قبل خرید پاور کامپیوتر توان مصرفی هر قطعه را که در سایت اصلی آن درج شده است با یک جمع زدن ساده محاسبه کنیم و برای بهتر کار کردن سیستم و اطمینان از توان واقعی پاور 30 درصد نسبت به توان محاسبه شده پاور بالاتر تهیه نمایید. ولتاژ (Wattage ) یک عدد پایه است و به شما کمک می‌کند تا بدانید که منبع تغذیه‌ای که خریداری می‌کنید چه ولتاژی را ارائه می‌دهد. مقدار ولتاژ بر حسب واتی است که PSU می‌تواند به قسمت‌های مختلف کامپیوتر شما ارائه دهد. در بازار مدل‌های منبع تغذیه مختلفی وجود دارند که 300 وات (300W) یا 1200 وات (1200W) و حتی بیشتر یا کمتر را ارائه می‌دهند.

خرید انواع پاور کامپیوتر