درمان های انقلابی آلزایمر نمی تواند به بیمارانی که تشخیص داده نمی شوند کمک کند

درمان های انقلابی آلزایمر نمی تواند به بیمارانی که تشخیص داده نمی شوند کمک کند

“آمار ترسناک است: زوال عقل بزرگترین قاتل در بریتانیا است. هیلاری ایوانز، مدیر عامل تحقیقات آلزایمر در بریتانیا و رئیس مشترک ماموریت زوال عقل بریتانیا، می‌گوید: از سال 2011 این عامل اصلی مرگ زنان بوده است. “از هر دو نفر ما یک نفر یا با مراقبت از فردی که این بیماری را دارد یا خودمان به زوال عقل مبتلا می شویم.”

با این حال، دلایلی برای خوش بینی وجود دارد، زیرا محققان آلزایمر به پیشرفت های فوق العاده ای در درمان این بیماری دست یافته اند. در ماه مه 2023، داروساز لیلی اعلام کرد که داروی جدید آلزایمر آن، دونانماب، زوال شناختی را تا 35 درصد کاهش داده است. در سال 2022، داروی دیگری، lecanemab، نتایج امیدوار کننده مشابهی را ثبت کرد. ایوانز می گوید: «برای مدت طولانی، تحقیقات مربوط به زوال عقل یک علت پرهزینه و حتی ناامیدکننده بوده است». “اما ما اکنون در این نقطه عطف واقعی برای تغییر با ورود اولین داروهای آلزایمر هستیم که به جای علائم بیماری، علت اصلی بیماری را درمان می کنند.” Donanemab و lecanemab به عنوان آنتی بادی عمل می کنند و آلزایمر را پاک می کنند. پلاک های آمیلوئیدی که در مغز بیماران آلزایمر ایجاد می شود.

ایوانز می‌گوید: «مانند بسیاری از درمان‌های نسل اول، با این حال، فواید آن کم است و عوارض جانبی جدی نیز به همراه دارد.» ما باید نگاهی به گذشته بیندازیم که چگونه اولین نسل از درمان‌های بیماری‌هایی مانند HIV را شروع کردیم، که اغلب اثربخشی محدود و عوارض جانبی دشواری داشت، اما راه را برای داروهای ترکیبی هموار کرد که نتایج را برای نسل بعدی افراد مبتلا متحول کرد. شرط.â€

ایوانز دلایلی برای خوش بینی دارد. در حال حاضر، بیش از 140 کارآزمایی بالینی برای انواع درمان‌های بالقوه آلزایمر، از ترکیباتی که قادر به حذف پروتئین‌های سمی هستند تا داروهایی که می‌توانند عملکرد سلول‌های آسیب‌دیده مغز را بازیابی کنند، در حال انجام است. ایوانز می گوید: «من در اواسط چهل سالگی ام هستم و واقعاً فکر می کنم نسل ما از پیشرفتی که اکنون شاهد آن هستیم سود می برد». “توسعه داروهای ایمن تر و موثرتر در واقع به زمان و نه اگر بستگی دارد.”

با این حال، ایوانز نگران است که اگر بیماران نتوانند تشخیص به موقع و دقیق را دریافت کنند، این درمان‌های جدید دور از دسترس باقی بماند. تحقیقات اخیر در مجله پزشکی نیوانگلند همچنین نشان داد که ممکن است فردی 20 سال قبل از شروع علائم قابل تشخیص در مراحل اولیه آلزایمر باشد. ایوانز می‌گوید: «درمان‌های جدید به تشخیص افرادی که زودتر مبتلا شده‌اند متکی خواهد بود». علاوه بر این، تشخیص بیماری در جمعیت به طرز تاسف باری ناکافی است. ایوانز می گوید: «در بیش از دو دهه تغییر نکرده است». آزمون‌های شناختی با قلم و کاغذ رایج‌ترین روش تشخیصی هستند. تنها 2 درصد از بیماران تحت آزمایش استاندارد طلایی – پونکسیون کمری و اسکن مغزی PET قرار می گیرند.

اگرچه دولت بریتانیا هدف ملی تشخیص زوال عقل را 67 درصد از بیماران تعیین کرده است، این هدف در بسیاری از نقاط کشور نادیده گرفته می شود. آن دسته از بیمارانی که تشخیص داده می شود به طور متوسط ​​باید دو سال صبر کنند. برای بیماران زیر 65 سال، این زمان انتظار به چهار سال می رسد. ایوانز می‌گوید: «از هر سه فرد مبتلا به زوال عقل در انگلیس، یک نفر هرگز تشخیص داده نمی‌شود». “این چیزی نیست که ما در هر شرایط بهداشتی دیگری بپذیریم.”

به عنوان مثال، این می تواند با معرفی تست های شناختی دیجیتال دقیق تغییر کند، که به بیماران امکان می دهد در زمان واقعی ارزیابی شوند و سریعتر به مراقبت دسترسی پیدا کنند. محققان در بیمارستان چشم مورفیلدز همچنین در حال توسعه الگوریتم های هوش مصنوعی هستند که به طور بالقوه می تواند علائم بیماری آلزایمر را در چشم بررسی کند. ایوانز می‌گوید: «شبکیه هدف بسیار جذابی است، زیرا ارتباط نزدیکی با بافت مغز دارد و می‌توان آن را به‌طور غیرتهاجمی در طی معاینات معمول چشم بررسی کرد.»

آلزایمر بریتانیا نیز از تحقیقات برای یافتن نشانگرهای زیستی خون برای این بیماری حمایت می کند. او می‌گوید: «تحقیقات نشان داده است که آزمایش خون می‌تواند به اندازه یک پونکسیون کمری استاندارد و اسکن مغز مؤثر باشد و می‌تواند به عنوان یک ابزار تریاژ اولیه استفاده شود». “مردم به طور طبیعی بسیار مشتاق آزمایش خون هستند تا آزمایش خونی که بسیار تهاجمی است. این می تواند روش تشخیص زوال عقل را متحول کند

این مقاله در شماره ژوئیه/آگوست 2024 منتشر شده است مجله WIRED UK.

منبع: https://www.wired.com/story/wired-health-hilary-evans-dementia-alzheimers/