دستگاه ایکس ری فرودگاه چه چیزی را می‌تواند در چمدان شما ببیند؟

دستگاه ایکس ری را معرفی کرده‌ایم که می‌توانید، با آنها آشنا شوید.

دستگاه ایکس ری فرودگاه چه چیزی را می‌تواند در چمدان شما ببیند؟

دستگاه ایکس ری چه چیزی را نشان می دهد ؟

انواع مختلفی از اسکنرها در کیف های دستی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اکثریت قریب به اتفاق آنها از امواج الکترومغناطیسی برای ایجاد یک تصویر اشعه ایکس (x ray) از آنچه در چمدان شما است استفاده می‌کنند. این اسکن‌ها می‌توانند تصویر سه بعدی را در اختیار عوامل امنیتی فرودگاه قرار دهند که به آنها کمک می‌کند تا تهدیدات بالقوه را شناسایی کنند.

توجه به این نکته مهم است که اسکن‌ها فقط شکل اقلام موجود در چمدان را نشان می‌دهند. آنها رنگ ها یا جزئیات خیلی واضح را ارائه نمی‌دهند. تنها هدف آنها این است که به افسران امنیتی کمک کنند تا محتویات هر کیسه را به طور مؤثر ارزیابی کنند تا مطمئن شوند که هیچ چیزی وجود ندارد که بتواند تهدیدی برای مسافران در ترمینال فرودگاه یا در هواپیما باشد.

 

انواع اقلامی ‌که ذستگاه های ایکس ری در چمدان دستی تشخیص می‌دهند

معمولاً پنج نوع اقلام وجود دارد که مأموران امنیتی به دنبال آن هستند:

” مایعات، پودرها، باتری ها، اشیاء تیز و مواد آلی ”

هر یک از اینها می‌تواند توسط اسکنرهای ایکس ری چمدان شناسایی شود و یک مأمور احتمالاً هر چمدان مشکوک را برای بازرسی دستی بیرون می‌کشد. علیرغم تفکر رایج، فناوری تصویربرداری پیشرفته اسکنرهای فرودگاهی می‌تواند هم اجسام فلزی و هم اجسام غیر فلزی را ببیند.

مایعات

اداره امنیت حمل و نقل اجازه نمی‌دهد مایعات از فرآیند غربالگری امنیتی عبور کنند، مگر اینکه در ظروف 3.4 اونس یا کمتر باشند یا برای یک نوزاد باشند. این قانون به طور سفت و سخت اجرا می‌شود و جای مماشات ندارد.در  زمان بازرسی هر مایعی بیش از 3.4 اونس (100 میلی‌لیتر) را که مسافران بخواهند از گیت بازرسی رد کنند، در صورت شناسایی دور ریخته می‌شود.  را ندارد، بنابراین تمام مایعات را در ظروف دور می‌اندازند.

پودرها

پودرها به دلیل قوام بودنشان توسط اسکنرهای ایکس ری شناسایی می‌شوند و ممکن است پس از عبور کیسه از اسکنر توسط افسر امنیتی شناسایی شوند. خود دستگاه‌های x ray راهی برای تشخیص پودر ندارند، اما بسیاری از مواد غیرقانونی به شکل پودر منتقل می‌شوند و یک مأمور بازرسی ممکن است پودر را پس از علامت‌گذاری توسط دستگاه بررسی کند. ما در گذشته با پودر پروتئین و سایر مکمل های بهداشتی قانونی سفر کرده ایم و برای بازرسی دستی متوقف نشده ایم، اما ممکن است همیشه اینطور نباشد.

باتری های لیتیومی

باتری‌ها به‌راحتی توسط دستگاه ‌های ایکس ری چمدان مورد استفاده در فرآیند امنیتی فرودگاه جمع‌آوری می‌شوند و با دقت توسط گروه امنیتی ارزیابی می‌شوند. به همین دلیل است که قبل از غربالگری و بازرسی باید لپ‌تاپ‌ها را از چمدان‌های دستی خارج کنید، مگر اینکه پیش‌چک داشته باشید. از آنجایی که باتری آنها بسیار بزرگ است، باتری می‌تواند وضوح بقیه تصویر اشعه ایکس را مختل کند. تا زمانی که تمام وسایل الکترونیکی را قبل از اسکن جدا کنید تا افسران بتوانند به وضوح ببینند چه هستند، احتمال کمی‌وجود دارد که دستگاه یا باتری برای بازرسی بیشتر علامت گذاری شود.

با این حال، اگر هر وسیله الکترونیکی بزرگی را در چمدان خود بگذارید، برای بازرسی بیشتر علامت گذاری می‌شود. برای جلوگیری از هر گونه دردسر و اتلاف وقت، ما همیشه قبل از اسکن، تمام وسایل الکترونیکی خود را بدون در نظر گرفتن اندازه آنها از کیف خود خارج می‌کنیم. هر چیزی به اندازه یک تلفن همراه یا کوچکتر می‌تواند در کیف بماند، اما ما این موارد را نیز حذف می‌کنیم.

اشیاء تیز

به دلایل واضح، مسافران مجاز به پرواز با اجسام تیز نیستند. اشیاء تیز یک تهدید امنیتی واقعی هستند و ماموران امنیتی در تمام کشورها این تهدید را بسیار جدی می‌گیرند. چاقو، تیغ، قیچی، ناخن گیر، چاقو و نامه بازکن همه اشیایی هستند که احتمالاً توسط نیروهای امنیتی علامت گذاری و مصادره می‌شوند.

اگرچه تصور استفاده از یک مجموعه ناخن گیر به عنوان یک سلاح کشنده ممکن است سخت باشد، اما بازرسی فرودگاه در این قانون بسیار سخت عمل می‌کند. ما در واقع چندین بار ناخن گیر را مصادره کرده ایم – حتی ناخن گیرهای اندازه کودک در یک کیسه پوشک. اگر چاقوی جیبی دارید که دوست دارید حمل کنید یا تیغی دارید که دوست دارید با آن سفر کنید، حتما آن را در کیف چک شده خود بگذارید.

مواد آلی

در حالی که شما مجاز به آوردن مواد غذایی و سایر مواد آلی از طریق امنیت در فرودگاه هستید، احتمالاً توسط افسران امنیتی مورد بررسی قرار می‌گیرد. اکثر دستگاه ‌های ایکس ری می‌توانند مواد آلی را تشخیص دهند. موادی مانند میوه ها و سبزیجات به صورت کاملاً واضح مشخص است، و در حالی که یافتن آناناس در لیستی از اقلام ممنوعه یا خطرناک سخت است، احتمالاً توسط پرسنل امنیتی فرودگاه بازرسی و پاکسازی خواهد شد.

 

اسکنرهای امنیتی ایکس ری چه چیزی را در چمدان های چک شده می‌توانند ببینند؟

چمدان‌های چک‌شده، که گاهی اوقات به آن چمدان‌های نگهدارنده نیز گفته می‌شود، از غربالگری امنیتی بسیار مشابهی مانند چمدان‌های دستی عبور می‌کنند. تفاوت‌های اصلی این است که فهرست محتویات محدود بسیار کوتاه‌تر است و نیازی نیست که کیف‌های خود را از طریق غربالگری ببرید. هنگامی‌که کیف خود را در پیشخوان تحویل می‌گیرید، در امتداد تسمه نقاله می‌لغزد و به یک غربالگری امنیتی می‌رسد.

این غربالگر احتمالاً از همان فناوری اشعه ایکس یا سی تی اسکن استفاده می‌کند که گیت بازرسی در چمدان دستی و وسایل شخصی شما استفاده می‌کند. صرف نظر از نوع اسکنر مورد استفاده، چمدان شما یا مورد بازرسی قرار می‌گیرد یا برای مشاهده دقیقتر توسط کارکنان امنیتی کنار کشیده می‌شود. خبر خوب این است که شدت این چک بسیار کمتر است، زیرا محدودیت های بسیار کمتری برای چمدان های چک شده وجود دارد.

تا زمانی که چمدان شما حاوی اقلام غیر مجاز و محدودی نباشد، پروسه بازرسی را به راحتی پشت سر می‌گذارد و به یک منطقه جداگانه منتقل می‌شود که در آنجا منتظر رسیدن هواپیمای شما خواهد بود. برای رفع هر گونه شک و تردید، نماینده در باجه تحویل احتمالاً تعدادی از محدودیت‌های چمدان را برای شما فهرست می‌کند و از شما می‌خواهد تأیید کنید که کیف شما حاوی کالاهای ممنوعه یا غیرقانونی نیست.

 

آیا دستگاه ایکس می‌تواند مواد مخدر یا سایر مواد غیرقانونی را شناسایی کند؟

در حالی که اسکنرهای جدید بسیار پیشرفته شده‌اند، هنوز لزوماً قادر به تعیین مواد موجود در چمدان نیستند. آنها می‌توانند آلی یا فلزی بودن یک مورد و همچنین شکل، ساختار و چگالی آن را تشخیص دهند، اما نمی‌توانند به طور خاص ماده یک مورد را شناسایی کنند. بنابراین، از نظر فنی، اسکنرهای ایکس ری نمی‌توانند داروها را از سایر پودرها یا مایعات تشخیص دهند.

علیرغم این موضوع، بخش بازرسی فروگاه املاً توانایی شناسایی مواد مخدر و سایر مواد غیرقانونی را دارد.برای مثال، دستگاه x ray ممکن است تفاوت بین دو پودر را نبیند، اما مطمئناً می‌تواند همه پودرها را پیدا کند. بر اساس چگالی و محل پودر، عوامل امنیتی می‌توانند به دقت حدس بزنند که آیا این خطری است که باید بیشتر مورد بازرسی قرار گیرد یا خیر.

علاوه بر این، بسیاری از فرودگاه ها از سگ برای استشمام داروهای بالقوه یا سایر مواد غیرقانونی استفاده می‌کنند. در حالی که داشتن مواد مخدر غیرقانونی همیشه جرم است، حمل و نقل آنها از طریق فرودگاه بسیار بد است.

 

اسکنرهای ایکس ری تمام بدن در فرودگاه چه چیزی را می‌توانند ببینند؟

در حالی که چمدان شما در یک فرودگاه از غربالگری امنیتی عبور می‌کند، شما باید از طریق غربالگری خودتان بگذرید. البته در حال حاضر برای بازرسی بدنی در کشور ما از فلزیاب ها ( گیت و راکت بازرسی بدنی) استفاده می‌شود. اما بعضی از فرودگاه‌های کشورهای دیگر مجهز به اسکنرهای کامل بدن هستند که بدن انسان از طریق تابش اشعه X  بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند مسافران در هنگام ورود به ترمینال، اشیاء غیرقانونی با خود حمل نمی‌کنند. از اسکنرهای اشعه ایکس گرفته تا اسکنرهای امواج میلی متری، این چک ها از تابش اشعه ایکس برای مشاهده آنچه مسافران جدا از کیسه هایی که روی تسمه نقاله حمل می‌کنند، استفاده می‌کنند.

هر دو نوع اصلی اسکنرهای بدنه فرودگاه – اسکنرهای امواج میلیمتری و اسکنرهای پراکندگی برگشتی – امنیت هوانوردی را با روشی ایمن و غیرتهاجمی‌برای تأیید مسافران قبل از ورود به منطقه امن ترمینال فراهم می‌کنند. علیرغم تصورات غلط رایج، اسکنرهای مدرن فرودگاه هیچ خطری برای سلامتی ندارند و قادر به دیدن نامناسب لباس مسافران نیستند. در واقع، آنها فقط یک تصویر خشن ایجاد می‌کنند که هر قسمت از مسافر را که به نظر می‌رسد حاوی مواردی است که معمولاً در مسافران و لباس هایشان دیده نمی‌شود، برجسته می‌کند.

اگر چیزهایی در جیب خود دارید یا با سگک کمربند در حال عبور از آن هستید، این اسکنرها متوجه خواهند شد. با این حال، میدان های مغناطیسی تولید شده توسط اسکنرها نمی‌توانند چیزی بیشتر از مواد بالقوه خطرناک را تشخیص دهند.

 

آیا دستگاه ایکس ری فرودگاه قرص را نشان میدهد؟

همانطور که در قسمتهای بالاتر نیز توضیح داده شد، داروهای به شکل پودر به صورت کاملاً واضح توسط دستگاه ایکس ری تشخیص داده نمی‌شوند، اما با توجه به بازتاب نور و رنگ نمایش داده شده در مانیتور دستگاه xray به راحتی توسط مأموران امنیتی تشخیص داده می‌شود.

داروهایی مانند قرص که دارای ابعاد و شکل خاصی هستند، علاوه بر نمایش رنگ، از روی شکل و ابعادشان نیز به وضوح توسط دستگاه ایکس ری نمایش داده می‌شوند.