شیر اطمینان چیست و سیفتی ولو چه استانداردی دارند؟ فارس استیل | kasrasaran

این شیر ها به صورت ضربه ای عمل نمی کنند و درست زمانی استفاده می شود که تنها تخلیه حجم کمی از سیال موجب کاهش سریع فشار شود. این شیر ها معمولا به صورت مداوم در حالت Overpressure (فشار بیش از حد) عمل می کنند تا فشار سیستم را در حد نرمال نگه دارند. شیر اطمینان یا سیفتی ولو (Safety Valve) ، شیری است که در هنگام عبور سیال در صورتی که فشار سیال بیش از حد معین (برحسب بار Bar یا پاسکال PSI) شود، شیر اطمینان به صورت خودکار باز می شود. این فشار در صورتی بالا بودن بیش از حد، ممکن است موجب انفجار یا سبب رخدادهای زیان آور شود و شیر اطمینان می تواند از رخ دادن این فجایع جلوگیری و از انسان ها، محیط زیست و گیاهان محافظت کند. درواقع شیرهای اطمینان (Safety Valve) به عنوان ابزار روز مبادا استفاده می شوند یعنی در صورتی که ابزارهای حفاظتی دیگر نتوانند، موفقیت آمیز عمل کنند از شیرهای اطمینان استفاده می شود.

میزان تغییرات احتمالی در فشار سیستم پارامتر دیگری است که باید در فشار تنظیم شیر اطمینان در نظر گرفته می شود تا از باز شدن بی مورد شیر جلوگیری به عمل آید. در صورت نادیده گرفتن این مورد، شیر اطمینان در بسیاری از موارد در حالت نزدیک به بسته، کار خواهد نمود که به این پدیده Simmering گفته می شود. این حالت در نتیجه نزدیک بودن بیش از اندازه فشار سیستم به نقطه تنظیم روی می دهد و علاوه بر ایجاد سر و صدا و مسائل جانبی، باعث ایجاد صدمه به قسمت های داخلی شیر و در نتیجه نشت دائمی آن خواهد شد. فشاری است که شیر اطمینان در وضعیت کاملا باز قرار می گیرد و حداکثر ظرفیت تخلیه خود را دارا می این را پیدا کن باشد. واضح است که این فشار بالاتر از فشار نقطه تنظیم (Set Pressure) می باشد و مقدار آن با توجه به کاربردها و استاندارد های مختلف، متفاوت می باشد.

طراحی شیرهای اطمینان(سیفتی ولو)

شیر اطمینان چیست و سیفتی ولو چه استانداردی دارند؟ فارس استیل | kasrasaran

در اندازه های بزرگ وجود ندارد و در این صنایع بیشتر از شیرهای با مدل های دیگر مانند انواع ریلیف ولوها یا شیرهای اطمینان پایلوت استفاده می شود. به دلیل وجود انواع مختلف شیر های اطمینان و کاربرد های متفاوت آنها، تنوع قیمت در این محصول زیاد است. عواملی که در هنگام خرید این شیر ها باید در نظر بگیریم در قیمت آن ها تاثیر دارد. مثال قیمت شیر اطمینان صنعتی که در صنعت نفت و گاز استفاده می شود و جهت مهار فشار و دما های بالا بکار گرفته می شود از قیمت شیر اطمینان که در صنعت تهویه مطبوع استفاده می شود، گران تر است.

  • این کار برای جلوگیری از آزاد کردن بخار داغ غذا و سیال به صورت ناگهانی می شود که باعث می شود درب به سمت دیگری پرتاب شود.
  • فشار بیش از حد بر حسب واحد فشار یا به صورت درصدی از فشار تنظیم شده بیان می شود.
  • این شیرها به گونه ای طراحی یا تنظیم شده اند که در یک فشار از قبل تعیین شده، عمل می‌کنند و از مخزنهای تحت فشار و سایر تجهیزات سیستم که در معرض فشار هستند، در برابر فشار بیش از حد مجاز محافظت می‌کنند.

این کار باعث کاهش ناگهانی فشار و تبدیل مایع به بخار و بروز خطر انفجار می شود. با نصب دستگاه مناسب کاهش فشار در مخزن مبرد با نرخ کنترل شده ای آزاد می شود و فشار مخزن در حالت ایمن حفظ می شود. درپوش ذوب شونده شامل یک قسمت ذوب شونده است که در یک درجه حرارت از پیش تعیین شده متناسب با فشار اشباع ایمن مبرد ذوب می گردد. دیسک پاره شونده شامل یک صفحه شکننده است که در فشار از پیش تعیین شده ای خرد می شود. شیر اطمینان، شیری است که با یک فنر یا هر وسیله دیگری در حالت بسته نگه داشته می شود.

به کاربرد و استفاده از اهرم دیسک توجه کنید

این دستورالعمل تجهیزاتی را، چه به تنهایی یا ترکیبی، برای نصب در “مناطق” طبقه بندی شده به عنوان خطرناک پوشش می دهد. سیستم‌های حفاظتی برای توقف یا مهار انفجارها؛ اجزا و قطعات ضروری برای عملکرد تجهیزات یا سیستم های حفاظتی؛ و تجهیزات ایمنی کنترل و تنظیم مفید یا ضروری برای عملکرد ایمن و قابل اعتماد تجهیزات یا سیستم های حفاظتی. در زمینه دستگاه های کاهش فشار (مخفف PRD)، می توان تمایز اساسی بین دستگاه هایی قائل شد که دوباره ببند و آنهایی که دوباره نبند پس از عمل آنها در گروه اول دیسک های پارگی و دستگاه های پین دار داریم. در مقابل، گروه دوم به دو دسته تقسیم می شوند بارگذاری مستقیم و دستگاه های کنترل شده.