شیر های یک طرفه فولاد صنعت صانعی | کسری ساران

شیر های یک طرفه فولاد صنعت صانعی | کسری ساران

شیر یک طرفه لولایی وگ ایران برای مصارفی مثل آبرسانی، تأسیسات ساختمان و کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. در هنگام نصب مدل هدایتی در خطوط افقی باید از یک کمکی فنری نیز استفاده کرد. چک ولو یا شیر یک طرفه از شیرهای پرکاربرد صنعتی است، که اگرچه کاربرد بسیار بالایی دارد، اما به خوبی شناخته نشده است. در این مقاله ابتدا ساختار چک ولو را بررسی می‌کنیم، سپس به بررسی کاربرد، مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

  • در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.
  • در شیر یک طرفه لولایی یا دریچه ای (Swing Check Valve)، دیسک با پین به صورت عمودی به بدنه لولا می شود.
  • در این گونه موارد باید با رویکرد منطقی‌تر و عملی‌تری محل نصب تجهیزات انتخاب شود.
  • این شیر ها به دلیل شکل خاص ساختاری به صورت ضربه ای عمل نمی کنند و در خطوطی که تلاطم جریان وجود دارد، بسیار کاربردی هستند.

چون مرکز ثقل نصف دیسک شامل مسیر کوتاهی بین موقعیت کاملاً باز یا بسته شیر می‌باشد، شیر یکطرفه با دیسک کج به صورت بالقوه خیلی سریع بسته می‌شود. در این شیر از فنر استفاده شده تا در برابر تاخیر جریان رو به جلو سریعاً واکنش نشان دهد. از شیرهای یک طرفه (CHECK VALVE) ، در مسیر های یکطرفه برای جلوگیری از بازگشت سیال استفاده می‌شود.فشار سیال که از طریق یک سیستم عبور می کند، شیر را باز می کند ، در حالی که هرگونه وارونه جریان، باعث بستن دریچه می شود. بدنه این شیر خودکار (Body Check Valve) با توجه به نوع سیال، فشار کاری و دما در انواع شیر یک طرفه فلنجی، دنده ای و جوشی تولید می شود.

نحوه عملکرد شیر یکطرفه

شیر یکطرفه با جریان سیال و تفاضل فشار بین پورت‌های ورودی و خروجی‌اش کار می‌کند. این نوع از شیرآلات صنعتی در زمانی که فشار سیال در زمان برگشت نسبت به فشار زمان رفت بیشتر باشد، جریان را با بسته شدن شیر قطع می‌کند و بدین ترتیب می‌توان سرعت بسته شدن را تنظیم کرد. این شیرها برای انواع آب‌ها تا ۷۰ درجه سانتی گراد و برای گاز تا دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد شیر یکطرفه وزنه‌ای در صنایع آب و فاضلاب، کشاورزی، شبکه‌های انتقال آب و … با توجه به مزایا و معایب شیر یکطرفه و چک ولو، این دو نوع شیر مصرفی در خطوط لوله‌کشی‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. شیر یکطرفه، به عنوان ابزاری برای کنترل جریان در خطوط آب، گاز، بخار و… استفاده می‌شود و با رعایت نکات نگهداری و تعمیر، به بهترین شکل عمل‌کرد خود را ارائه می‌دهد.

شیر یکطرفه پروانه ای

در شرایطی که برای یک دیسک مشکلی یا گرفتگی ایجاد می شود، از طریق دیسک دوم جریان سیال برقرار خواهد بود و با خرابی یک دیسک خط لوله مسدود نخواهد شد. شیرآلات یکطرفه تفاوت‌های قابل توجهی با دیگر انواع شیرآلات صنعتی دارد. وظیفه اصلی این شیر حفاظت از تجهیزات مکانیکی در یک سیستم لوله‌کشی است که این کار را با جلوگیری از برگشت جریان انجام می‌دهد. چک ولو کاملاً اتوماتیک عمل می‌کند و نیازی به اپراتور یا کنترل خارجی ندارد، بنابراین اکثر شیرهای یکطرفه فاقد دسته یا استم هستند.

یکی از معایب این شیر گران‌تر بودن آن است و تعمیر آن نیز نسبت به شیرآلات یکطرفه سوئینگ سخت‌تر است. بنابراین استفاده از شیرهای یکطرفه با دیسک کج محدود به کاربری‌هایی می‌شود که شیرهای یکطرفه سوئینگ نمی‌توانند آن‌ها شیر صنعتی فروش را پوشش دهند. این نوع از شیرهای یکطرفه لیفت فقط برای سیالات با ویسکوزیته پایین مناسب بوده که اساساً فاقد جامدات هستند. این نوع شیر تمایلی به ضربه‌ای کار کردن (اسلم) ندارد و برای کاربری‌هایی مناسب است که در آن برگشت جریان نامنظم یا مکرر است. شیر اطمینان که با نام شیر های اطمینان ایمنی شناخته می شوند، سیستم های بادوامی هستند که در مقابل خوردگی شیمیایی و سایش مداوم مقاومت می کند. عموما از پی وی سی، استینلس استیل، برنج یا از آلومینیوم ساخته می شوند.

اطلاعات تماس