فعالان کنفرانس آمازون را به دلیل قرارداد 1.2 میلیارد دلاری با اسرائیل مختل کردند

فعالان کنفرانس آمازون را به دلیل قرارداد 1.2 میلیارد دلاری با اسرائیل مختل کردند

دو فعال اجلاس خدمات وب آمازون را در واشنگتن دی سی در روز چهارشنبه در اعتراض به قرارداد 1.2 میلیارد دلاری رایانش ابری پروژه Nimbus، آمازون و گوگل با دولت اسرائیل مختل کردند.

این اعتراض که سخنرانی اصلی دیو لوی، معاون بخش عمومی جهانی AWS را قطع کرد، آخرین مورد از یک سری اعتراضات اخیر است که پروژه نیمبوس را هدف گرفته است.

اولین فعال، که در ویدیویی که با WIRED به اشتراک گذاشته شده بود، به نظر می رسید مرد جوانی باشد، روی صندلی ایستاده بود و پرچم فلسطین را تکان می داد و خواستار پایان دادن به پروژه نیمبوس شد.

“دیو لوی، چرا آمازون برای دولتی قرارداد می بندد که همه سازمان های حقوق بشری جریان اصلی آن موافق هستند که یک دولت آپارتاید است؟” او فریاد زد. چرا آمازون خدمات ابری را برای دولتی که مرتکب نسل کشی می شود و جنایت آپارتاید را مرتکب می شود ارائه می دهد؟

این مرد بلافاصله توسط نیروهای امنیتی و دو افسر اداره پلیس متروپولیتن دی سی به بیرون منتقل شد. اندکی پس از آن، فعال دوم، که در ویدئویی که با WIRED به اشتراک گذاشته شده بود، به نظر یک زن جوان بود، در حالی که بنری را تکان می داد روی صندلی ایستاده بود که روی آن نوشته شده بود «اجازه دهید GAZA زندگی کند».

“چهل هزار مرده، دیو لوی!” او فریاد زد. شما با فناوری‌هایی که کشتار بی‌رویه فلسطینی‌ها را تقویت می‌کند، دستانتان خون است! شما می توانید فناوری را به خوبی انجام دهید، اما فناوری شما به نسل کشی نیرو می دهد! با دانستن اینکه نسل کشی در آمازون اجرا می شود، چه احساسی دارید؟

این فعال نیز به سرعت توسط نیروهای امنیتی اسکورت شد.

دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل هر دو اعلام کرده اند که اسرائیل مرتکب جنایت آپارتاید می شود. به گفته وزارت بهداشت فلسطین، از زمان آغاز عملیات نظامی اسرائیل در پاییز گذشته به غزه، بیش از 39000 فلسطینی از جمله بیش از 15000 کودک جان خود را از دست داده اند. عملیات نظامی اسرائیل پس از حمله حماس در 7 اکتبر به جنوب اسرائیل که بیش از 1100 اسرائیلی را کشت.

اسرائیل در حال حاضر در دادگاه بین المللی دادگستری در پرونده ای که توسط آفریقای جنوبی مطرح شده است به نسل کشی متهم شده است. در ماه مه، دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، یحیی سینوار، رهبر حماس و دو مقام دیگر حماس را به اتهام جنایات جنگی صادر کرد. اسرائیل بارها اتهامات مربوط به نسل کشی و جنایات دیگر را رد کرده است.

هر دو فعال نماینده No Tech for Apartheid بودند، ائتلافی که در سال 2021 برای اعتراض به پروژه Nimbus تشکیل شد. این گروه متشکل از کارکنان فناوری و سازمان دهندگان با گروه مردمی مسلمان MPower Change و گروه یهودی ضد صهیونیستی صدای یهودی برای صلح است.

در بیانیه ای که توسط No Tech برای آپارتاید پس از اعتراض منتشر شد، این گروه گفت که در حالی که از سال 2021 به پروژه نیمبوس اعتراض کرده اند، برای ادامه قرارداد گوگل و آمازون «در بحبوحه این نسل کشی به سطح جدیدی از وحشت می رسد. ”

در بیانیه آمده است: «ما اینجا هستیم تا تجارت را طبق معمول تا زمانی که آنها قطع کنند، قطع کنیم.

آمازون بلافاصله به درخواست WIRED برای اظهار نظر پاسخ نداد.

هیچ فناوری برای آپارتاید چندین اعتراض بزرگ را در ماه های اخیر رهبری کرده است. در ماه مارس، ادی هتفیلد، یکی از اعضای گروه و مهندس گوگل ابری که در آن زمان فعالیت می کرد، کار مدیر اجرایی Google Israel در Mind the Tech را که کنفرانسی تحت حمایت گوگل بود که صنعت فناوری اسرائیل را برجسته می کرد، قطع کرد. هتفیلد چند روز بعد اخراج شد.

در ماه آوریل، کارکنان گوگل به همراه این گروه در دفاتر شرکت در نیویورک و سانی ویل، کالیفرنیا، با تظاهرات همزمان در خارج از خانه، دست به تحصن زدند. در پاسخ، 9 کارمند توسط پلیس بازداشت و بیش از 50 کارمند در دو موج اخراج از کار اخراج شدند. برخی از کارگران اخراجی در واکنش به این اقدام، اتهام کار غیرمنصفانه را به هیئت ملی روابط کار ارائه کردند و پرونده همچنان ادامه دارد.

در هفته‌های اخیر، به‌عنوان بخشی از تلاش دیگری بدون فناوری برای آپارتاید، بیش از 1100 دانشجو از بیش از 120 دانشگاه متعهد شده‌اند که تا زمانی که پروژه Nimbus را کنار نگذارند، در گوگل یا آمازون کار یا کارآموزی نکنند.

منبع: https://www.wired.com/story/amazon-aws-project-nimbus-conference-protest-israel-gaza/